Grafika dekoracyjna – graffiti na murze Grafika dekoracyjna – graffiti na murze

Nowy projekt badawczy prof. dr. hab. Marka Cieszkowskiego

Profesor doktor habilitowany Marek Cieszkowski rozpoczął pracę nad swoim nowym projektem badawczym Semiotyka buntu w przestrzeni miasta.

Celem tego projektu jest ukazanie i interpretacja tekstów i obrazów z przestrzeni miejskiej Bydgoszczy, które reprezentują społeczny opór czy bunt wobec utrwalonych mechanizmów funkcjonowania miasta i administrowania jego przestrzenią. Chodzi tu o takie przejawy oporu i buntu, które burzą społecznie, kulturowo i politycznie usankcjonowaną przestrzeń, na nowo ją semantyzują, kontrapunktują rzeczywistość i próbują zachwiać systemem reprodukcji porządku. Systemowi intruzi próbują zmieniać dynamikę społecznych preferencji i bronić społeczeństwo przed niezmiennością systemu. W praktyce sprowadza się to do sprzeciwu wobec obowiązujących reguł i istniejącego porządku, kwestionowania, podważania i kompromitowania znaczeń, jak również bojkotu wybranych miejsc i przejęcia semantycznej kontroli nad komunikatami.